Home / Medycyna / Zdrowie / Nukleoplastyka techniką coblation
Nukleoplastyka techniką coblation

Nukleoplastyka techniką coblation

Bóle kręgosłupa to jedna z bardzo często występujących dolegliwości, jaka dotyka coraz młodsze osoby. Obecnie prowadzony tryb życia, czyli często brak aktywności fizycznej, spędzanie czasu przed komputerem, stres i nadwaga powodują, że zwyrodnienia stają się coraz większe.

W chorobie zwyrodnieniowej dyski ulegają zniszczeniu, przemieszczają się, powodując ucisk na nerwy i silny ból. Tak jak wiele jest przyczyn schorzeń kręgosłupa, obecnie świadczone jest przez wiele różnego rodzaju usług medycznych, które zmniejszą objawy tego schorzenia. Metodą wykorzystywaną w leczeniu tego rodzaju dolegliwości jest nukleoplastyka techniką coblation.

Technika ta oznacza przełom w przezskórnym leczeniu dyskopatii lędźwiowej. Pozwala na rozbicie tkanki dysku, co równocześnie zmniejsza ucisk korzenia nerwowego za pomocą dwukrotnie niższej temperatury. Wskazaniem do tego przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu jest nieustający silny ból w okolicy lędźwiowej utrzymujący się około pół roku.

Zasadniczo w leczeniu tej dolegliwości fizykoterapia oraz leki przeciwzapalne nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Do zabiegu zakwalifikowani zostają chorzy z tzw. przepukliną zamkniętą oraz ze zmianami zwyrodnieniowymi, baz zwężenia światła kanału kręgowego, a także bez obniżenia wysokości przestrzeni międzytrzonowej.

Po wykonaniu znieczulenia pod kontrolą RTG nakłuwa się krążek i podaje do środka kontrast. Po sprawdzeniu, czy pierścień włóknisty nie jest całkiem przerwany, do środka jądra miażdżystego wprowadza się elektrodę, wytwarzającą na końcu łuk plazmowy i rozbija się cząsteczki dysku. Czynność ta wykonywana jest w temperaturze zbliżonej do 45 stopni C.

Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich tkanek. Powstały w ten sposób materiał zostaje usunięty przez specjalny ssak. Podczas tego zabiegu elektroda zmienia położenie w wielu kierunkach, zmniejszając objętości jądra miażdżystego.

W efekcie tych działań obniża się ciśnienie wewnątrz dysku i następuje wycofanie się wypukliny. Zabieg trwa około 40 minut a pacjent po powrocie do domu, w ciągu pierwszych dni w razie ewentualnego bólu zażywa niesteroidowe leki przeciwbólowe.

O Publicysta

Witam Cię! Mam na imię Andrzej, jestem właścicielem Portalu KBbody.pl, prowadzę prywatną praktykę fizjoterapii w Krakowie. Dzięki wieloletniej pracy jako fizjoterapeuta i osteopata na blogu dziele się z Wami swoimi doświadczeniami. Chcę Ci pokazać jak łatwo zadbać o swoje zdrowie, cieszyć się z pełnej sprawności fizycznej i zapomnieć o bólu.

Sprawdź Również

Jak zostać lekarzem ortopedą

Jak zostać lekarzem ortopedą?

Medycyna to szeroka dziedzina, która zajmuje się pomaganiem w dojściu do zdrowia bądź też w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *