Home / Medycyna / Zdrowie / Neurochirurgia i jej współczesne metody leczenia
Neurochirurgia i jej współczesne metody leczenia

Neurochirurgia i jej współczesne metody leczenia

Operacja to ostateczność

Neurochirurg, gdy tylko postawi diagnozę, może zdecydować o zastosowaniu niemal bezinwazyjnych metod leczenia, czyli wszelkich możliwych zabiegów, ale też może od razu skierować pacjenta na operację chirurgiczną.

Metody zaliczane do bezpiecznych i niewiążących się z większym ryzykiem powikłań to np.;

  • endoskopowe usuwanie przepukliny dysku,
  • przezskórna laserowa dekompresja krążka międzykręgowego,
  • mikro discektomia odcinka szyjnego, ale również lędźwiowego kręgosłupa,
  • stabilizacja dynamiczna implantem elastycznym,
  • wertebroplastyka – przezskórne cementowanie trzonu kręgosłupa.

Poważniejsze schorzenia, wymagają jednak, aby lekarz zadecydował o skierowaniu chorego na zabieg przeprowadzony w szpitalu. Neurochirurg specjalizuje się w operowaniu guzów mózgu albo kanału kręgowego, krwiaków znajdujących się wewnątrz czaszki, wodogłowia, złamań kości czaszki oraz urazowe uszkodzenia powłok czaszki, czy też tętniaki mózgu.

Operuje również dysk szyjny lub lędźwiowy kręgosłupa ( w tej sytuacji wyłącznie wtedy, gdy istnieje możliwość  wykonania zabiegu metodą, która będzie mało inwazyjna). Operacje mogą dotyczyć także nerwów obwodowych po urazach, nowotworów przypadku, gdy dochodzi do ucisku.

Operacje kręgosłupa – częsty temat

Współczesność obfituje w nowe metody leczenia wszelkich chorób układu kostnego. Najnowsze metody leczenia pozwalają na całkowitą likwidację przyczyn bólu, który powoduje uraz kręgosłupa albo choroba. Neurochirurg stosuje zaledwie niewielkie cięcie skórne, ponadto skraca czas spędzony w szpitalu do minimum (często poniżej jednej doby).

nowoczesny-sprzet-neurochirurgiczny

W ten sposób zapewnia on pacjentowi bardzo szybki powrót do codziennej aktywności, pomimo wykonanego zabiegu. Operacje kręgosłupa niezwykle często kojarzone są ze skomplikowanymi procedurami i grożącymi powikłaniami.

Nie należy się obawiać, gdyż nowoczesna neurochirurgia oraz chirurgia kręgosłupa jest w stanie zaoferować metody o jak najniższym stopniu inwazyjności, skraca się również okres rekonwalescencji do minimum. Ponadto doświadczenia, jakim dysponują współcześni chirurdzy, daje często gwarancję na absolutny powrót do sprawności fizycznej.

Często występująca przyczyna problemów z kręgosłupem to dyskopatia, na którą istnieją bezpieczne metody leczenia operacyjnego.

O Publicysta

Witam Cię! Mam na imię Andrzej, jestem właścicielem Portalu KBbody.pl, prowadzę prywatną praktykę fizjoterapii w Krakowie. Dzięki wieloletniej pracy jako fizjoterapeuta i osteopata na blogu dziele się z Wami swoimi doświadczeniami. Chcę Ci pokazać jak łatwo zadbać o swoje zdrowie, cieszyć się z pełnej sprawności fizycznej i zapomnieć o bólu.

Sprawdź Również

Jak zostać lekarzem ortopedą

Jak zostać lekarzem ortopedą?

Medycyna to szeroka dziedzina, która zajmuje się pomaganiem w dojściu do zdrowia bądź też w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *