Czym zajmuje się neurochirurg ?
Neurochirurgia zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem przypadłości związanych z centralnym i obwodowym układem nerwowym. Do tego celu zaprzęgnięte są rozmaite metody chirurgiczne. Zawsze jednak poprzedzone są one szczegółowymi badaniami neurologicznymi.
Pozwalają one na podstawie ewentualnego występowania określonych symptomów określić ewentualne zagrożenie. W tym też celu neurochirurg zleca wykonanie fotografii jedną z obrazowych metod. Zazwyczaj chodzi tu o tomografię komputerową bądź też rezonans magnetyczny.
Pierwszy wariant, czyli tomografia komputerowa to rozwiązanie umożliwiające uzyskanie tzw. przekrojów. Chodzi tu o obraz w przekroju u 2D lub 3D. Typ obrazu jest zależny od zastosowanej odmiany projekcji obrazu.
W przypadku rezonansu magnetycznego mamy możliwość uzyskania precyzyjnego obrazu z wnętrz ciała. Niezwykle istotne jest to, że można go uzyskać w nieinwazyjny sposób. Zazwyczaj do je do uzyskania stosuje się właściwości cząsteczek cieczy znajdujących się w ludzkim organizmie.
Przy pomocy powyższych metod neurochirurg może niezwykle precyzyjnie postawić diagnozę. To z kolei sprzyja w wyborze optymalnej metody leczenia. W zdecydowanej większości przypadków pacjenci za sprawą neurochirurgicznej operacji są w stanie pozbyć się przyczyn danej dolegliwości. W sytuacji, kiedy problem jest poważny lekarze, skupiają się na tym, aby przeprowadzona operacja pozytywnie wpłynęła na komfort życia.
W jakich sytuacjach udać się do neurochirurga?
Nie warto ignorować pewnych symptomów i tym samym w przypadku, kiedy dokuczają nam chroniczne bóle głowy, pleców, bądź kończyn, to warto pomyśleć o odwiedzeniu neurochirurga. Podczas wizyty za sprawą wspomnianej w niniejszym tekście diagnostyki wykluczy on ewentualne problemy lub też wdroży odpowiedni program leczenia.